На 13 март 2021 г. беше финализиран проектът „Прагматизъм и въображение: футуристични посоки в българската научна фантастика в периода XX-XXI век“ (КП-06-М30/2 от 13 декември 2018), финансиран от Фонд „Научни изследвания“ и разработван в Института за литература при БАН. Екипът на проекта включва трима изследователи: гл. ас. д-р Елена Борисова (Институт за литература), гл. ас. д-р Рени Янкова (Нов български университет) и Николай Генов (докторант към катедра „Теория на литературата“ в СУ „Св. Климент Охридски“).
Изследователският проект имаше за цел да изведе връзката между философия и литература, като приложи концептуалните и инструменталните възможности на прагматизма на Чарлс Пърс за проясняване на спецификите на жанра научна фантастика. Изграден върху абдуктивния метод (метод за създаване на хипотези), прагматизмът беше „проектиран“ върху научната фантастика, за да концептуализира нейния характер на „отгатващ“ или „провиждащ“ жанр, даващ не просто хипотези за бъдещето на човечеството, а много често посоки, цели и мечти, търсещи и намиращи своята опредметена реалност след време.
Работен пакет 1. Методология и подбор – свързан с методологията и подбора на фокусния за проекта материал. Осъществени са всички планирани дейности:
Изграждането на методологичната рамка на изследването позволи на екипа още в първите месеци да планира създаването на текстове, насочени както към литературно-историческото осмисляне на фантастиката, така и да приложи теоретичната рамка на Чарлс Пърс към зададената в проекта проблематика.
Работен пакет 2. Образователна и научна дейност – свързан с образователна и научна дейност. Осъществени са всички планирани дейности:
Национална научна конференция с международно участие „Познание и трансхуманитарна (Р)еволюция“
Срещите с ученици (провеждането на лекции и творческа работилница) разкриха не само необходимостта от осмисляне на, но и интереса на децата към все по-актуалните проблемите на научната фантастика, визиите за бъдещето, моралните и етични казуси, пред които е изправено нашето съвремие. Срещата с автори, работещи в полето на фантастичната литература, създаде дискусионна среда в училищата и насочи литературата от пространството на интимното читателско осмисляне към споделянето на идеи, мнения и съмнения със самите автори и в училищната среда.
Организираната от екипа конференция привлече и изследователи извън българската научна среда (получихме заявки от Сърбия, Полша и Украйна). Подобно участие утвърди важността на проблематиката, заявена в темата на конференцията, и разкри изследователско поле, което има потенциал да се развива и в бъдещи форуми и срещи с учени от цял свят. Сборникът „Познание и трансхуманитарна р/еволюция“, резултат от конференцията, задава посоки за дообогатяване на проблематиката и задълбочаване на изследователския интерес към нея. Екипът издаде и сборника „Фантастика и бъдеще“ със статии, публикувани в сайта на проекта. Необходимостта от публикуването на сборника „Фантастика и бъдеще“, от една страна, е провокирана от естественото продължение и уплътняване на тематичните полета от сборника „Познание и трансхуманитирна р/еволюция“ (в осмислянето на проявленията на фантастичното през призмата на киното, философията, трансхуманизма, българската и преводната научна фантастика и др.). От друга страна, концептуализира и акцентира върху работата на екипа по проблеми, които в момента вълнуват хуманитаристиката както в България, така и в световен мащаб.
Работен пакет 3: Разработка и поддръжка на дигиталния продукт – свързан с разработка и поддръжка на дигиталния продукт. Осъществени са всички планирани дейности:
Уебсайтът Фантастика и бъдеще получи положителни реакции както от страна на академичната общност (той беше представен на конференции и други събития), така и от страна на любители на научната фантастика, клубове по научна фантастика, учители и др. Сред авторите, подкрепили идеята на проекта със статии, се открояват утвърдени имена в академичните среди и в областта на научната фантастика: Владимир Полеганов, Александър Белтов, Атанас Славов и др.
Работен пакет 4: Популяризаторска дейност – свързан с популяризаторската дейност. Осъществени са всички планирани дейности:
През м. март 2021 се проведе пресконференция пред медиите, учени от БАН и студенти. Двете събития се сляха в един уебинар (на 5 март) през онлайн платформата Zoom поради епидемиологичната ситуация в страната. На представянето на резултатите от проекта присъстваха студенти от УНСС, СУ „Св. Климент Охридски“, колеги от Института за български език, учители, представители на медиите и др.
Информация за дейностите по проекта и покана за конференцията беше публикувана във в-к „Литературен вестник“ (бр. 5, Год. 29, 5-11.02.2020), в списание „Тера фантастика“ (бр. 20, 2020, откъс от текста е качен на сайта на проекта – https://fantastika-bg.eu/фантастика-и-бъдеще-от-прогностични-о/ ), в сп. „Филологически форум“ (бр. 2/12, 2020), в онлайн сайта ShadowDance (https://www.shadowdance.info/magazine/articles/fantastika-i-badeshte/) и др.
Обобщени резултати от цялостната дейност на проект „Прагматизъм и въображение: футуристични посоки в българската научна фантастика в периода XX-XXI век“
Как научната фантастика успява да надскочи границите на познанието и да навлезе в парадигмата на отгатването за света? Защо е необходимо усилието да се предполага бъдещето, ако хипотезите ни винаги ще съдържат определена степен на грешка? Не е ли логично да се откажем от тази операция и да избегнем потенциалното объркване и разочарование? Това е допустимо решение, но то би заключило разума в кръга на вече постигнатото. Усилието за създаване на валидни хипотези Пърс нарича „абдукция“ и я поставя в основата на една от най-зрелите си и значими разработки – прагматизма. Абдукцията не е просто предположение за непознатото или за бъдещето. Тя е евристичен метод, който комбинира вече установени факти и вярвания, които да отведат разума до отгатването на онова, което би могло да се окаже истина.
Именно функцията наабдукциятада формира обяснителни хипотези за реалността, като стъпва върху познанието, за да предложи с относителна достоверност какво би било възможно в бъдещето, беше приложена като методологичен инструментариум върху научната фантастика и нейната функция на прогностичен жанр.
Още при самото стартиране на проекта „Прагматизъм и въображение: футуристични посоки в българската научна фантастика в периода XX-XXI век“ екипът получи покана за участие в ежегодния фестивал за фантастика „През 9 земи: Бъдеще предварително“. В програмата на проекта беше заложена 1 лекция и 1 среща на писател с ученици. Бяха реализирани 7 подобни срещи, а някои от тях се проведоха извън София. Подобен интерес към работата на екипа разкрива ангажираността на младото поколение с проблематиката, заложена в проекта. С оглед на актуалните теми, свързани с технологичното ускоряване, търсенето на биологично безсмъртие и начините, по които науката и научната фантастика ги осмислят, интересът към подобен тип образователни срещи с учениците доказа необходимостта от споделеност на идеи и опит. Съвместната работа с учениците създаде благоприятна (както в образователен, така и в научен план) среда за провокиране на критическото мислене и по-задълбочено вглеждане в процесите на съвремието.
В сайта на проекта са публикувани както научни статии, така и статии, насочени към по-широка аудитория, свързани с киното, книгоиздаването и връзката между науката и научната фантастика. Представените преводни текстове и интервюта разкриват все по-голямата актуалност на темите, които научната фантастика обхваща и провижда като основни за нашето бъдеще. Екипът запозна читателите и със съвременни румънски автори в полето на научната фантастика. Бяха реализирани теоретични и литературноисторически статии както свързани с по-общото концептуализиране на проблематиката на проекта, така и свързани с конкретни произведения на българската научна фантастика след 1990 г.
Дейностите, заложени в проекта, свързани с реализирането на срещите с ученици и студенти, имат реален потенциал да бъдат продължени и след приключването на проекта. От друга страна, създаденият теоретичен и литературноисторически корпус от статии е добра основа за по-нататъшното разработване на проблематиката в статии, студии и др.
Прилагаме и презентация, в която са отразени част от дейностите на екипа: